Страница 2 от 12 ПървиПърви 1234567891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 113

Тема: Как се почва работа във Франция

По подразбиране Относно: Как се почва работа във Франция

Цитирай Първоначално написано от stela644 Виж мнението
    Привет от Франция!Не съм сигурна,дали някой може да каже със сигурност,че е успял лесно и бързо да вземе разрешително за работа във Франция.Аз съм подала документи в началото на 07.2009год и още чакам.Правят всичко възможно за да не ни разрешат да работим в страната им,това е очевидно.Търсих помощ дори от EURES съветниците,но и те са безучастни.Късмет е да намериш работодател,който не само да ти направи договор,но и да е готов да се сблъска с голямата биурокрация след това.Не се отказвам и търся начини.Повярвайте,не е лесно,не ни искат тук.Късмет на всички!Ако някой има идеи,готова съм да се вклиуча и да действаме заедно.
    Това е ясно,че бюрокрацията им куца и то много.Даи малко инфо в кои град си,а за идеи имаме стига да си помогнем взаимно.Тук във форума сме 2-3 човека дет искаме да заминем за Франция да работм ама по тия обяви е много съмнително

2. The Following User Says Thank You to manchini78 For This Useful Post:

а.михалев (04-07-10)

Здравейте.

На 21 г съм и преди 2 месеца пристигнах тук във Франция, Каор, Тулуза за да работя. Намерих си работодател, чрез познати на брат ми...дойдох, започнах работа, пробно за 10-на дни и като решиха да ми правят договор, работодателите ми откриха, че ЗА БЪЛГАРИ е небоходимо разрешително за работа (PERMIS DE TRAVAIL). Така де, процедурата трае между 2 седмици и месец....моите работодатели не пожелаха да чакат....защото без това разрешително, никой не иска да сключи договор или просто немогат...

Платиха ми за 10-ната дни работа...и почна моето ходене по мъките....

Незнам какво да правя...

4. The Following User Says Thank You to а.михалев For This Useful Post:

manchini78 (18-07-10)

Цитирай Първоначално написано от а.михалев Виж мнението
    Здравейте.

На 21 г съм и преди 2 месеца пристигнах тук във Франция, Каор, Тулуза за да работя. Намерих си работодател, чрез познати на брат ми...дойдох, започнах работа, пробно за 10-на дни и като решиха да ми правят договор, работодателите ми откриха, че ЗА БЪЛГАРИ е небоходимо разрешително за работа (PERMIS DE TRAVAIL). Така де, процедурата трае между 2 седмици и месец....моите работодатели не пожелаха да чакат....защото без това разрешително, никой не иска да сключи договор или просто немогат...

Платиха ми за 10-ната дни работа...и почна моето ходене по мъките....

Незнам какво да правя...
    Здр до колкото знам без това разрешително ,не можеш да почнеш работа , и ако несе лъжа самия работодател трябва да плати няква такса от 1000 евро но това беше преди година и половина сега не знам дали е има или са е махнали таксата.И аз искам да замина за Франция да бачкам там ,нонещатат стават трудно сега се водят преговори между страните в ЕС да се махнат ограниченията за работа на Българи.Има някои професии които са забранени да работят чужденци.Пожелавам ти успех в TУЛУЗА стискам палци,и само напред никаво назад.

6. The Following User Says Thank You to manchini78 For This Useful Post:

а.михалев (04-07-10)

Exclamation Относно: Как се почва работа във Франция

Цитирай Първоначално написано от manchini78 Виж мнението
    Здр до колкото знам без това разрешително ,не можеш да почнеш работа , и ако несе лъжа самия работодател трябва да плати няква такса от 1000 евро но това беше преди година и половина сега не знам дали е има или са е махнали таксата.И аз искам да замина за Франция да бачкам там ,нонещатат стават трудно сега се водят преговори между страните в ЕС да се махнат ограниченията за работа на Българи.Има някои професии които са забранени да работят чужденци.Пожелавам ти успех в TУЛУЗА стискам палци,и само напред никаво назад.
    Мерси за влючването...
    Значи така... това разрешително е само и единствено за българи и румънци. Моите познати звъннаха наскоро в местната префектура и се оказа, че процедурата трае около седмица. На мен ми се струва, че всеки път е различно, това което се казва по телефона... И цялата тази работа, заради Шенгенската общонст. Дано догодина да ни приемат, макар, че някои казват, че догодина ще е още по-трудно.

Аз се надявам, чрез познати и приятели да започна работа в строителния сектор. Никак не ми се връща в България, на надница от 25 лв на ден, а може и по- малко....кой знае... Пази Боже!

Иначе тук нашите цигани и турци идват със семействата си и незнам какво точно правят, но работят нещо. Е, знам, че някои са в "пътния сектор", но едва ли всички..?...
    А сега ще почва и гроздобера....а тук лозя да искаш!... ама пак, ако си българин - Permis de travail.

Българин да си не е лесно!

8. The Following 2 Users Say Thank You to а.михалев For This Useful Post:

Dea (11-09-10),manchini78 (18-07-10)

Wink Относно: Как се почва работа във Франция

Започнах работа!!! След дълго търсене, много терзания, много търсене и от страна на моите приятели-французи...техни препоръки,имейли и телефонни обаждания.... се намери строителен босс, който изяви желание да ме вземе на работа. И така, днес ми бе първия работен ден...8 ч - не повече... утре договор за 2 месеца...А! Да - Разрешителното за работа - явно трае по последни сведения, процедурата трае около седмица.

10. The Following User Says Thank You to а.михалев For This Useful Post:

manchini78 (18-07-10)

Здравейте и от мен!!!
    Значи на 26 год.съм и съм тук във Франция вече близо 2 год.Както всички знаете или предполагате животът тук не е така лесен,както си мислите или сте си мислили!!Информация за така наречената "карт ду сежур",необходима за нормалното ви регистриране и започване на работа,няма от къде да намерите,защото или никой не знае,или никой не казва!!!!Което се отнася и за останалите ви необходими документи,за нормален,прогресивен живот във Франция!!!И тъй като забелязъх,че този форум е доста по активен от останалите,реших да ви дам малко полезна информация,за стъпките които трябва да прдприемете,ако искате да дойдете и да живеете тук.

Значи,аз дойдох с кола,без да знам френски,с 300 евро!!!Естествено имах големият плюс,да се нанеса в квартирата на сестра ми,която живее тук вече 7 год.Но въпреки това,нейните усилия да ми помогне с оправянето на документите,бяха напразни,тъй като френската бюрокрация е невъзможна!!!Та ето как стигнах до моментното си състояние.В което имам сериозен договор,и съм на крачка от това да взема въпросният документ,разрешаващ ми да работя,да живея и да правя каквото си искам тук във Франция!!
    Работех 5 месеца,като мияч на чинии,в един ресторант,в градчето Палавас,което е на 10-15 км от града в който живея,Монтпелие.Договорът ми там беше CDD,което означава,че е договор с определен срок,и който по принцип не ми върши работа,за изваждането на документа,разрешаващ ми да работя.Но тъй като бях исключително бърз в работата си,работодателят много ме хареса,и забрави за зъкона.Въпреки всичко,аз си получавах редовно заплатата от 1300 евро за първите два месеца,когато нямаше много работа,а за 3-я и 4-я получих 1700 евро,тъй като имаше страшно много работа.По 200 човека,на вечер.Последният месец ми плати 2100 евро,защото имаше да ми исплаща почивките,които се бяхме разбрали,да работя допълнително.Това беше миналото лято,това лято пак ми звъня,но мене вече офертата не ме вълнуваше,тъй като намерих работа,като мияч на чинии в един друг ресторант,в съмият град,в който живея!!!Само че този път договорът ми е CDI,договор,на постоянна заетост.Искарах два месеца като мияч,и тъй като работата тък е доста натоварваща,доста от първоначалните ми колеги се отказаха,и както се казва "си биха шута"!Благодарение,на което аз малко по-малко започнах да се издигам!!!Постепенно станах близък с главният готвач,испълнявах всичко което ми казваше,работех с желание,и бързина,и благодарение на техниката и стажът,които имах от преди това,като готвач,сега съм заместник шеф в тази кухня,за шест месеца,без да говоря добре френски!!!!
    Относно документите,стана така.Обедих работодателят при който работя,че няма никакви такси,и проблеми да започна работа при него от правна гледна точка.Тъй като България е в ЕC,и за нас има приет закон,който ни позволява да работим в 150 професии,бес проблем,без такси.А за въпросната карта,разрешително за работа,която всеки работодател изисква,казах,че за да я извадя,трябва да представя трудов договор на постояна заетост"CDI",в перфектурата.Там където си оправяме всички българчета документите!!!Общо взето,кръговрата,на дюрокрацията!!!

Не е сложно,стига да знаеш,къде да ходиш и какво да питаш,дори и да не знаеш езика.Гледаш в нета,в речници и разговорници,питаш тук и там,ходиш мъчиш се,но накрая,ако не се предадеш,което е доста трудно ще успееш,няма къде да ходиш!!За това тези които искат да идват,стягайте се,няма да е лесно!!!Ако има въпроси за кой документ,къде да отида,по отношение на тази карта,питайте,ще се радвам да ви помогна!!!Когато си правих документите,почти на всички,правих фотокопие,именно с тази цел!!!!
    Защото,без да си помагаме,няма да стане!!!!

12. The Following 15 Users Say Thank You to Теодор For This Useful Post:

Dea (11-09-10),DNESTOROV (09-08-10),etranger (27-01-12),genov_50 (07-08-10),jefrey (12-08-10),lilly7 (14-12-11),manchini78 (15-08-10),Margy (14-08-10),Mishona (24-11-10),nightwish1989 (12-05-13),polly_s (15-04-11),vesisb (27-09-10),yanko.dimitrov (20-09-10),yona (06-08-10),zdraveto_72 (07-09-10)

Град
    Sofia
    БЛАГОДАРЯ!
    3

Здравейте!

Случайно, или не, намерих този форум. В момента и аз се намирам на някакъв кръстопът, мислейки и премисляйки нещата от живота. Иска ми се да променя нещо и вариант за това е да замина във Франция. Реалист съм и знам (по-скоро предполагам) огромните трудности, но да не би тук да няма такива... нормално е човек като не чувства удовлетвореност и отблагодаряване за труда, да се пробва някъде другаде. Та в момента чета адски много за условията и т.н.. Мерси на всички писали, особено тези с личен опит там. Успех на всички и нека си помагаме кой с каквото може, ако намеря важно инфо, ще пиша

14. The Following User Says Thank You to jefrey For This Useful Post:

manchini78 (15-08-10)

бил и Mister USA Аватара на kralimarko
    БЛАГОДАРЯ!
    428
    Thanked 1 072 Times in 511 Posts

и аз едно време почнах с миене на чинии в ресторант ....

16. The Following User Says Thank You to kralimarko For This Useful Post:

manchini78 (15-08-10)

Цитирай Първоначално написано от Теодор Виж мнението
    Здравейте и от мен!!!
    Значи на 26 год.съм и съм тук във Франция вече близо 2 год.Както всички знаете или предполагате животът тук не е така лесен,както си мислите или сте си мислили!!Информация за така наречената "карт ду сежур",необходима за нормалното ви регистриране и започване на работа,няма от къде да намерите,защото или никой не знае,или никой не казва!!!!Което се отнася и за останалите ви необходими документи,за нормален,прогресивен живот във Франция!!!И тъй като забелязъх,че този форум е доста по активен от останалите,реших да ви дам малко полезна информация,за стъпките които трябва да прдприемете,ако искате да дойдете и да живеете тук.

Значи,аз дойдох с кола,без да знам френски,с 300 евро!!!Естествено имах големият плюс,да се нанеса в квартирата на сестра ми,която живее тук вече 7 год.Но въпреки това,нейните усилия да ми помогне с оправянето на документите,бяха напразни,тъй като френската бюрокрация е невъзможна!!!Та ето как стигнах до моментното си състояние.В което имам сериозен договор,и съм на крачка от това да взема въпросният документ,разрешаващ ми да работя,да живея и да правя каквото си искам тук във Франция!!
    Работех 5 месеца,като мияч на чинии,в един ресторант,в градчето Палавас,което е на 10-15 км от града в който живея,Монтпелие.Договорът ми там беше CDD,което означава,че е договор с определен срок,и който по принцип не ми върши работа,за изваждането на документа,разрешаващ ми да работя.Но тъй като бях исключително бърз в работата си,работодателят много ме хареса,и забрави за зъкона.Въпреки всичко,аз си получавах редовно заплатата от 1300 евро за първите два месеца,когато нямаше много работа,а за 3-я и 4-я получих 1700 евро,тъй като имаше страшно много работа.По 200 човека,на вечер.Последният месец ми плати 2100 евро,защото имаше да ми исплаща почивките,които се бяхме разбрали,да работя допълнително.Това беше миналото лято,това лято пак ми звъня,но мене вече офертата не ме вълнуваше,тъй като намерих работа,като мияч на чинии в един друг ресторант,в съмият град,в който живея!!!Само че този път договорът ми е CDI,договор,на постоянна заетост.Искарах два месеца като мияч,и тъй като работата тък е доста натоварваща,доста от първоначалните ми колеги се отказаха,и както се казва "си биха шута"!Благодарение,на което аз малко по-малко започнах да се издигам!!!Постепенно станах близък с главният готвач,испълнявах всичко което ми казваше,работех с желание,и бързина,и благодарение на техниката и стажът,които имах от преди това,като готвач,сега съм заместник шеф в тази кухня,за шест месеца,без да говоря добре френски!!!!
    Относно документите,стана така.Обедих работодателят при който работя,че няма никакви такси,и проблеми да започна работа при него от правна гледна точка.Тъй като България е в ЕC,и за нас има приет закон,който ни позволява да работим в 150 професии,бес проблем,без такси.А за въпросната карта,разрешително за работа,която всеки работодател изисква,казах,че за да я извадя,трябва да представя трудов договор на постояна заетост"CDI",в перфектурата.Там където си оправяме всички българчета документите!!!Общо взето,кръговрата,на дюрокрацията!!!

Не е сложно,стига да знаеш,къде да ходиш и какво да питаш,дори и да не знаеш езика.Гледаш в нета,в речници и разговорници,питаш тук и там,ходиш мъчиш се,но накрая,ако не се предадеш,което е доста трудно ще успееш,няма къде да ходиш!!За това тези които искат да идват,стягайте се,няма да е лесно!!!Ако има въпроси за кой документ,къде да отида,по отношение на тази карта,питайте,ще се радвам да ви помогна!!!Когато си правих документите,почти на всички,правих фотокопие,именно с тази цел!!!!
    Защото,без да си помагаме,няма да стане!!!!
    Доста полезна информация мерси,но как да си намерим работа в Франция за тези които нямат познати там.Даи някакво инфо или пък саитове

Град
    Sofia
    БЛАГОДАРЯ!
    3

Хай пак, хора. Сигурно сте чели от този сайт, но за всеки случай: http://www.az.government.bg/eures/co...asp?id=3&cy=fr
    Не знам, може в инфото да има и стари неща, но най-важното за разрешителното е, че трябва да се подаде преди да е отишъл работникът в страната. Защото явно заради процедурите, бавенето минава време и е нормално никой работодател да не иска да чака...
    "За да работи във Франция, българският гражданин следва да има удостоверение за пребиваване и разрешение за работа. За издаването им се подава молба от работодателя, преди работникът да е влязъл на територията на страната."
    Обаче пък логично ли е работодателят да подава искане за разрешително на работник, с който ще подпише договор след време? Е това е завъртяното. Но трябва всичко да е изрядно заради проверките, иначе неприятности и за двете страни.
    Подразбрах, че макар и Париж да си е градът привличащ най-много хора, по-лесно е на юг, в някое по-малко градче. Аз за Ница гледах, че повечето договори са intérim временни, които касаеха туризма и тази сфера като цяло.
    Сега търся инфо дали е необходим гарант при наемите, както в други страни. Най-вероятно да. Иначе както и другаде, поне в троен размер наема трябва да е готов човек (агенция+2ен депозит). Оф, трудничко много..
    @манчини, как са курсовете, вървят ли?

Утре чакам още инфо от друго място, не се отказвам!

19. The Following User Says Thank You to jefrey For This Useful Post:

manchini78 (17-08-10)

Страница 2 от 12 ПървиПърви 1234567891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител(и) разглеждащ(и) тази тема. (0 регистрирани и 1 гости)

Подобни теми

1. Отговори: 3
    Последно мнение: 18-03-09, 15:10
  2. Отговори: 14
    Последно мнение: 24-10-08, 07:23
  3. 6000 евро вземат наши лекари във Франция
    От Suzanne във форум Новини от и за Франция
    Отговори: 1
    Последно мнение: 10-09-07, 14:05
  4. Отговори: 0
    Последно мнение: 05-10-05, 10:29

Отметки